Gimnazjum nr 24 im. Henryka Jordana w Zabrzu

O innowacjach

Czym jest innowacja pedagogiczna?

W my┼Ťl przepis├│w o┼Ťwiatowych innowacjami pedagogicznymi s─ů wszelkie nowatorskie ro zwi─ůzania programowe, organizacyjne lub metodyczne maj─ůce na celu popraw─Ö jako┼Ťci pracy szko┼éy. Ka┼╝da innowacja musi zosta─ç zatwierdzona uchwa┼é─ů Rady Pedagogicznej, a uchwa┼éa ta mo┼╝e zosta─ç podj─Öta po wyra┼╝eniu zgody przez nauczycieli, kt├│rzy maj─ů innowacj─Ö realizowa─ç oraz przez autora (autor├│w) jej pomys┼éu.

Zgod─Ö na realizacj─Ö innowacji pedagogicznej ÔÇô je┼Ťli poci─ůga ona za sob─ů konieczno┼Ť─ç zapewnienia dodatkowych ┼Ťrodk├│w finansowych ÔÇô musi wyda─ç organ prowadz─ůcy szko┼é─Ö (Prezydent Miasta Zabrze); innowacja podlega tak┼╝e wpisowi do rejestru Kuratora O┼Ťwiaty.

Innowacje, innowacjeÔÇŽ

Na tym nie koniec naszych pomys┼é├│w na innowacyjne kszta┼écenie gimnazjalist├│w. Ka┼╝dego roku chcemy zaproponowa─ç uczniom rozpoczynaj─ůcym nauk─Ö w Gimnazjum nr 24 inn─ů klas─Ö innowacyjn─ů. Dotychczasowe do┼Ťwiadczenia wskazuj─ů na to, ┼╝e m┼éodzie┼╝, a tak┼╝e rodzice, interesuj─ů si─Ö tymi pomys┼éami. Warto si─Ö nimi interesowa─ç, bo nauka w naszych klasach innowacyjnych to wspania┼éa przygoda edukacyjna, dopasowana do mo┼╝liwo┼Ťci uczni├│w. Jak si─Ö zapisa─ç do klasy innowacyjnej? Z┼éo┼╝y─ç odpowiednio wcze┼Ťnie dokumenty (formularz zg┼éoszenia do szko┼éy wraz z wykazem ocen za pierwszy semestr oraz informacj─ů o ch─Öci uczestnictwa w klasie innowacyjnej).

Dla┬ánauczycieli - pasjonat├│w┬ápodajemy zestawienie bibliograficzne za lata 1996 - 2007 obejmuj─ůce artyku┼éy i publikacje zwarte po┼Ťwi─Öcone innowacjom pedagogicznym. Polecamy te┼╝ jedn─ů z nowszych publikacji na temat innowacji pedagogicznych w perspektywie bada┼ä edukacyjnych,┬áautorstwa dr Marty Kotarby - Ka┼äczugowskiej.

Dla porz─ůdku wypada tak┼╝e zamie┼Ťci─ç obowi─ůzuj─ůce rozporz─ůdzenie MEN w sprawie warunk├│w prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci innowacyjnej i eksperymentalnej w szko┼éach. Poniewa┼╝ dokument ten pochodzi z roku 2002, oczekuje on na gruntown─ů rekonstrukcj─Ö.┬áKosmetyczna poprawka wprowadzona w roku 2011 by┼éa potrzebna (zrezygnowano z terminu 31 marca, jako momentu zg┼éoszenia projektu innowacji do organu nadzoru pedagogicznego), jednak zdecydowanie niewystarczaj─ůca.

Ciekawostk─ů jest┬áog┼éoszenie niedawno przez Miniastra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozporz─ůdzenia dotycz─ůcego dzia┼éalno┼Ťci innowacyjnej i eksperymentalnej w szko┼éach artystycznych. Wa┼╝nym w─ůtkiem, nieobecnym w rozporz─ůdzeniu MEN,┬ájest tam np. konieczno┼Ť─ç oceny realizacji innowacji pedagogicznej, po jej zako┼äczeniu, przez organ nadzoru pedagogicznego. Poni┼╝ej prezentujemy tre┼Ť─ç rozporz─ůdzenia - dla dociekliwych.

 
Linki
Partnerzy szkoły
Deutsch Elzab Marani Restauracja Pod Wawrzynem Instytut Nauk o Kulturze UŚ WSTI POCH PGM Helenka ZPEC Zabrze SONGin ENGLISH Szkoła Języków Obcych